Home / Edukacja / Angielski dla dzieci – jaki powinien być?

Angielski dla dzieci – jaki powinien być?

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Zdają sobie z tego sprawę zarówno ludzie starsi, jak i młodsi, ale… jeśli chodzi o praktyczne umiejętności językowe Polaków, nie mamy z czego być dumni.

Czy wiesz, że…

1. Polska jako jeden z nielicznych krajów emituje anglojęzyczne produkcje filmowe w wersji z lektorem; większość państw europejskich posługuje się napisami w swoich rodzimych językach oraz oryginalnym dźwiękiem, co w dużym stopniu pozwala „osłuchać się” z językiem angielskim i znacznie ułatwia późniejszą komunikację przy jego użyciu.
2. Ok. 30% maturzystów, którzy zdecydowali się na wyjazd do Królestwa Niderlandów w celach zarobkowych, nie potrafi lub nie chce komunikować się w języku angielskim w miejscu pracy.
3. Lepsze wyniki w nauce osiągają uczniowie, którzy czerpią radość z samego uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych. O ile w Polsce nauka języka angielskiego dla dzieci (https://edoo.pl/angielski-junior/) w wieku przedszkolnym i we wczesnych klasach szkoły podstawowej może na pewnych etapach przypominać edukację poprzez zabawę, o tyle później uczniowie zalewani są ogromem wiedzy, która… nijak ma się do zastosowania w praktyce.

Zachęcać, nie zniechęcać

Kluczem do sukcesu w nauce języka angielskiego jest wczesny start; im wcześniej maluch opanuje podstawy, tym łatwiej będzie mu się później wdrożyć w bardziej skomplikowane zagadnienia. Ponadto psychologowie i pedagodzy twierdzą zgodnie: nauka języka angielskiego dla dzieci musi nieść ze sobą radość, aktywność ruchową i łączyć w sobie całe spektrum korzyści, z których przyswajanie nowego słownictwa jest tą najmniej istotną. Bardzo ważne jest także zachęcanie małych uczniów do mówienia – strach przed popełnianiem błędów czasem paraliżuje do tego stopnia, że nawet w dorosłym życiu niektóre osoby nie są w stanie przełamać się do rozmowy w obcym języku. Dzięki odpowiedniej nauce języka angielskiego dla dzieci już na wczesnym etapie rozwoju maluch może pokonać tę trudną barierę.