Skonstruowana w latach siedemdziesiątych przez węgierskiego wynalazcę, kostka Rubika wciąż jest niezwykle popularna ze względu na jej wpływ na wszechstronny rozwój osób, które ją używają. Ta bryła o kolorowych ruchomych ściankach ma wielu zwolenników, którzy uważają ją nie tylko za przedmiot do świetnej zabawy, ale także do kształtowania i wyrabiania pozytywnych cech osobistych. Powstało mnóstwo stowarzyszeń i klubów miłośników kostki, którzy organizują zawody z różnymi konkurencjami w jej układaniu.
Jaki wpływ na rozwój osobisty ma kostka Rubika?
Zabawa kostką ma bardzo dobry wpływ na rozwój cech psychomotorycznych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przy jej pomocy można kształtować wyobraźnię przestrzenną, koncentrację, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Podczas układania kolorowej bryły wyrabia się zdolność przewidywania następnych ruchów, a także analizowania już wykonanych. U dzieci zabawa kostką rozwija zdolności motoryczne palców i świetnie usprawnia ich ruch, przygotowując do nauki pisania.
Kolorowa bryła – jako przyrząd do rehabilitacji
Doskonale sprawdziło się użycie kostki Rubika jako elementu wspomagającego rehabilitację ruchową u osób po urazach dłoni, rąk i palców. Logiczne myślenie nad poszczególnymi etapami układania kostki ma bardzo pozytywny wpływ na poprawę stanu osób po wylewach.