Home / Zabawki / Zabawki sensoryczne- ciekawa opcja dla małego dziecka

Zabawki sensoryczne- ciekawa opcja dla małego dziecka

Rodzice często zachodzą w głowę jaką zabawka będzie najlepsza dla ich dziecka. Wiadomo, że musi być bezpieczna i sprawiać radość maluchowi. To jednak często za mało, zabawka możne być modna, ale chyba nie o to w tym chodzi. Dużo lepiej gdy podczas zabawy taką zabawką dziecko w jakiś sposób się rozwija. A to zadanie doskonale spełniają zabawki sensoryczne.

Co wyróżnia zabawki sensoryczne?

Spoglądając na półki sklepowe możemy nawet nie zwrócić uwagę na zabawki sensoryczne. Często są one bardzo niepozorne, dopóki nie trafią w dziecięce rączki. W nich okazuje się, że mogą dawać o wiele większe pole do zabawy niż na pierwszy rzut oka mogło się wydawać. Wszystko dlatego, że zabawki sensoryczne oddziałują na zmysły dziecka.

Takie zabawki są szczególnie polecane dla niemowląt i małych dzieci. Charakteryzują się tym, że silnie oddziałują na różne zmysły dziecka, co doskonale stymuluje jego rozwój. Takie zabawki są zwykle miłe w dotyku, ale składają się z materiałów o różnych fakturach, i często różnorodnej powierzchni. Nie tylko są kolorowe, dla tych najmłodszych dzieci wręcz w intensywnych barwach, ale też wydają różne dźwięki. Mogą piszczeć, szeleścić, chrobotać lub grzechotać co pobudza zmysł słuchu. Co ważne to dziecko często ma wpływ na intensywność dźwięku, co zmniejsza ryzyko przebodźcowania malucha. Zabawki sensoryczne najczęściej oddziałują na kila zmysłów jednocześnie, w przypadku modeli dla najmłodszych dzieci mogą się nawet wyróżniać smakiem. A co najważniejsze rozbudzają dziecięcą ciekawość i sprawiają maluchom ogrom radości.

Jak wybrać zabawkę sensoryczną?

Zabawki sensoryczne (zobacz), jak każde inne, muszą być przede wszystkim bezpieczne. O to jednak w zdecydowanej większości zadbali producenci, wszak te zabawki najczęściej kierowane są do dzieci poniżej trzeciego roku życia. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka, tu największy wybór będzie dla niemowląt i dzieci do drugiego roku życia. Ale producenci mają w swojej ofercie także zabawki, które zainteresują starszaka, lub pomogą mu poradzić sobie przykładowo z nadmiarem emocji.

Wybierając tego typu zabawkę warto też wziąć pod uwagę upodobania dziecka. Zabawki sensoryczne mogą w mniejszym lub większym stopniu oddziaływać na zmysły dziecka. Dla dzieci, które łatwo przebodźcować najlepiej wybierać te cichsze zabawki, lub w ogóle pozbawione dźwięku. Oferta zabawek sensorycznych dla starszaków wydaje się nieco mniejsza, ale producenci oferują nie tylko różnego rodzaju piłki sensoryczne. Obok różnoraki instrumentów dla starszaków dobrym rozwiązaniem mogą być przykładowo puzzle sensoryczne.