Home / Pokój dziecięcy / Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym?
kosz na zabawki

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym?

Kwestia utrzymywania porządku w pokoju dziecięcym to często niekończąca się opowieść, którą można znaleźć na niemal każdym forum internetowym poświęconym tematyce dziecięcej. Rodzice prześcigają się w pomysłach na to, jak wychowywać dziecko, aby jak najwcześniej nauczyło się zachowywać porządek w swoim otoczeniu. Powstają nawet specjalne zestawienia ukazujące zakres obowiązków dziecięcych zależnych od wieku malucha.

Co można wymagać od kilkulatka?

Do porządków warto przyzwyczajać dziecko od najmłodszych lat. Oczywiście nie można od czterolatka wymagać tego, aby zmywało podłogi mopem w całym domu, jednak utrzymywanie porządku wśród własnych zabawek czy codzienne ścielenie łóżka powinno być zupełnym standardem. Takiego nawyku nie da się u malucha wyrobić z dnia na dzień – należy nad nim regularnie pracować.

Jak nauczyć dziecko sprzątać?

Przede wszystkim należy postawić na konsekwencję oraz dobrą organizację przestrzeni. Małe dziecko musi dokładnie wiedzieć, czego się od niego wymaga i co się stanie jeżeli nie będzie się stosować do poleceń rodziców. Pomocny będzie także kosz na zabawki, do którego można będzie schować wszystkie nieużywane pluszaki czy samochodziki. Początkowo warto sprzątać z dzieckiem, jednak im będzie ono starsze tym powinno być bardziej samodzielne – również w kwestii utrzymywania porządku.