Wybór książki nie może być przypadkowy, szczególnie w przypadku dziecka. Przez pierwsze lata życia to od rodzica zależy to, co otrzyma do czytania podopieczny. Gdy będzie miał już własne upodobania zacznie samodzielnie sięgać po konkretne pozycje do czytania. Każdy rodzic powinien mieć na uwadze wiek swojego dziecka, z czym wiążą się możliwości przyswajania informacji znajdujących się w książce.
Młode dzieci nie zrozumieją skomplikowanego słownictwa i sarkazmu. Z kolei starsze będą zachwycone możliwością rozwiązywania zagadek, jakie czekają na nie chociażby w książce Detektyw Pozytywka. Mianem dobrej książki można określić tą, którą chętnie się czyta i sprawia radość.
Dobrze dobrana książka do potrzeb i możliwości dziecka, czyli jaka?
Przy wyborze książki dla dziecka warto mieć na uwadze przede wszystkim jego potrzeby i możliwości. Zawsze powinno się kierować zainteresowaniami swojego podopiecznego, jeśli ma on chętnie sięgać po literaturę. Dzieci są ciekawe otaczającego je świata, zadają wiele pytań, są dociekliwe i oczekują wyczerpujących odpowiedzi. Warto wobec tego sięgnąć po książki, będą nie tylko bawić, ale też uczyć, poszerzać słownictwo i wiedzę na różne tematy, odwołujące się do życia codziennego. Oczywiście dwulatkowie mają zdecydowanie mniejsze wymagania i możliwości, wystarczające będą dla nich książki obrazkowe, o różnej fakturze, z interaktywnymi elementami, wydające dźwięki.
Wybór treści powinien być dobrze przemyślany, należy stawiać na prostotę – wpadające w ucho rymowanki, piosenki, wierszyki. Historyjki powinny być krótkie, zrozumiałe. Podobnie będzie z przedszkolakami, ale w ich przypadku warto też sięgnąć po książki edukacyjne. Jest to świetny czas na rozpoczęcie nauki rozpoznawania cyfr, liter i różnych kształtów. Idealne będą książki, które skupiają się na rozwiązywaniu problemów i konfliktów, opisujących emocje. Starszym dzieciom można śmiało polecić pozycje detektywistyczne, czyli pełne zagadek typu książka Detektyw Pozytywka. Sprawdzą się tak naprawdę wszystkie pozycje, w których opisywane są elementy życia codziennego.